12/04/2019

Kadri Noormetsa "Mobiilsed definitsioonid"

On olnud rõõm kaasa teha Kadri Noormetsa lavastuse "Mobiilsed definitsioonid" ettevalmistamises Tartu Uues Teatris. Loomingulises kambas olid peale Kadri veel näitleja Ivo Reinok, helikunstnik Andres Lõo (kellel on lavastuses ka oma etteaste) ja valguskunstnik Karl Marken, kes samuti osaleb korraks lavalises tegevuses - aga tegevuses on ka kogu publik, kellest sõltub iga etenduse kujunemises päris palju. Olen kavalehel kirjas kui "dramaturgiline abi", tegelikkuses tähendas see lihtsalt osalemist kambaviisilistes aruteludes ja nuputamistes. Minu rõõmuks kõlab lavastuses lõik Gombrowiczi "Laulatusest", mille lavastus Mati Undilt 19 aastat tagasi on üks mu suurimaid teatrielamusi üldse - aga "Mobiilsete definitsioonide" seisukohalt on see Henryku monoloog lihtsalt toormaterjal, mitte eriliselt tähenduslik seos. Tähendused ja seosed sünnivad iga vaataja peas, talle on selleks antud ruum ja tegevuslik raamistik. Mingit pidi on see lavastus publiku vabastamine tema kinnisdefinitsioonist - aga see on vaid üks vektor kogu selles aktsioonis.Kadri evakueerib diivani, Ivo jookseb Tallinna poole.
Foto: Talis Taim


Minisõnastik, mis paar päeva enne esikat mu peas tekkis:

Ah! – tähenduse kontsentraat
Diivan – sõna, mis on pärit pärsia keelest ja jõudis Euroopa keeltesse araabia ja türgi keele kaudu; sõna tähendusmuutus: kirjutistekogu > arveraamat > ametkond > nõupidamisruum > pikk polstriga iste. Võib lugeda pärsia luulekogumikku sohval külitades, st lugeda diivanil diivanit. Sõna „sohva“ pärineb ka türgi keelest (suffah), tähendus on püsinud üsna sama.
Ikkagist – Kadri tunnussõna, selle järgi võib ta pimesi ära tunda
Ilu – ma ei usu oma silmi!
Jumal – inimese ja kassi vaheaste
Kass – mobiilsuse, plastilisuse, elastsuse, voolavuse elus komplekt
Kind of – Lõo tunnusväljend
Komplekt – põiming, üksikute asjade vastastikmõjusse asetatus
Küpsis – diivani, teleka ja inimese komplekti energeetiline põimija
Maal – käeline pilk
Mina – positsioon, mis võimaldab küsida „mida?“; mis nõuab silmitsi teistega „defineeri mind!“, et seejärel neid definitsioone rikkuda
Mobiilsus – taskupärasus
Mööbel – see, mida saab liigutada, ladina mobilis
Nipukad – spetsiifilise heliefekti tekitamise vahend; kasutatakse ka erinevate asjade komplekti sidumiseks (juhtmed-kaablid, mässajate käed)
Palk – ehitusmaterjal
Perenaine – kassi assistent
Publik – komplekt minasid
Uksekell – seadeldis, mis annab teada, et kohe muutub kodu definitsioon
Valgus – ehitusmaterjal
Viljandi – linn, kust ollakse pärit, aga kuhu ei jääda (Kadri, Ivo, Aare)


No comments:

Post a Comment